Oferty last minute

Wakacje last minute – wszystko co musisz wiedzieć

Wycieczki z oferty last minut to pod względem finansowym bez wątpienia najbardziej opłacalny sposób na wyjazd zagraniczny organizowany przez biuro podróży. Nie można się więc dziwić, że każdego roku na spędzenie urlopu w ten sposób decydują się tysiące podróżnych. Czym tak naprawdę są wycieczki last minute, jakie są ich wady i zalety oraz na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając ofertę dla siebie – na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Czym są wakacyjne oferty last minute?

Na samym początku warto wyjaśnić sobie czym są i skąd biorą się wycieczki typu last minute? Mianowicie – każde biuro podróży rezerwuje miejsca w hotelu i bilety lotnicze na długo przed jej rozpoczęciem i ponosi w związku z tym pewne koszty. Z różnych przyczyn nie zawsze udaje się sprzedać wycieczkę za cenę którą biuro podróży ustaliło na początku sprzedaży. W przypadku gdyby nie udało się sprzedać danej wycieczki przed jej rozpoczęciem organizator, którym jest biuro podróży nie odzyskałby pieniędzy zainwestowanych w rezerwację pokoju i biletu lotniczego. W miarę zbliżania się terminu rozpoczęcia podróży ryzyko, że nie uda się znaleźć klienta na dany wyjazd wzrasta. Organizatorzy zdają sobie z tego sprawę i dlatego są w stanie zrezygnować z części zysków, aby nie ponosić kosztów związanych z wcześniej dokonanymi rezerwacjami.

Wycieczki z oferty last minute są więc opłaconymi przez biuro podróży rezerwacjami, które organizator jest gotów sprzedawać taniej aby zminimalizować szansę na to, że będzie musiał ponosić koszt pustego miejsca w samolocie i odwołanej rezerwacji hotelowej.

źródło zdjęć: pixabay.com

Wycieczki last minute – czy warto?

Już w tym momencie warto zaznaczyć, że oferty last minute to pełnowartościowe wycieczki, tak więc nie musimy obawiać się że na miejscu będziemy traktowani gorzej lub po prostu inaczej niż turyści którzy dokonali swoich rezerwacji wcześniej. W zdecydowanej większości przypadków jedyna odczuwalna różnica to właśnie różnica w cenie.

Wysokość obniżki wynosi najczęściej od kilku, do czasami nawet kilkudziesięciu procent ceny początkowej. Uzależniona jest od wielu czynników, ale najczęściej im więcej wolnych miejsc na daną wycieczkę pozostało tym większa będzie obniżka. Z pewnością również zastosowanie ma zasada, że im bliżej terminu wylotu tym taniej, jednak nie warto zwlekać z rezerwacją do samego końca, bo często zdarza się że dana oferta jet obserwowana przez co najmniej kilka osób, dlatego może zdarzyć się że ktoś nas ubiegnie – takie sytuacje szczególnie często zdarzają się w szczycie sezonu wakacyjnego, kiedy zainteresowanie ofertami last minute jest ogromne, a oferta może zmieniać się dosłownie z godziny na godzinę.

Oferty last minute – nie dla każdego

Mimo niewątpliwej zalety jaką jest atrakcyjna cena musimy zdawać sobie sprawę, że oferty last minute mają pewne wady. Z uwagi na obowiązki zawodowe lub rodzinne na pewno nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na wyjazd dosłownie z dnia na dzień, jak zazwyczaj ma to miejsce w przypadku wyjazdów last minute. Chcąc wybrać się na wakacje większą grupą lub z liczną rodziną możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiadającej nam wycieczki ponieważ zazwyczaj w ramach oferty last minute wolnych jest zaledwie kilka miejsc. Pewien dyskomfort mogą też odczuwać osoby które lubią starannie i z wyprzedzeniem zaplanować swój wyjazd (na przykład sporządzić listę atrakcji turystycznych które zamierzają odwiedzić) ponieważ może się okazać, że kierunek w którym planowaliśmy spędzić urlop jest niedostępny w ramach ofert last minute.

Wycieczki z ofert last minute mają wielu zwolenników, jednak jak się okazuje nie każdy może wśród z nich znaleźć to czego szuka i oczekuje na wymarzonym urlopie. Właśnie dlatego każdy powinien sam zastanowić się o rozważając wszystkie wady i zalety zdecydować czy woli wybrać tańszą opcję last minute, czy jednak mieć większy wybór i więcej czasu na decyzję kosztem wyższej ceny.

Podobne artykuły

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę