Kulturalne saunowanie
Korzystanie w sauny niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia, a przy tym jest po prostu przyjemnym sposobem na wypoczynek i relaks. Można jednak łatwo zauważyć, że wiele osób nie do końca wie jak powinna się zachowywać, a co za tym idzie, mniej lub bardziej świadomie może szkodzić nie tylko sobie, ale także innym osobom przebywającym w saunie. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które sprawią że pobyt w saunie będzie przyjemny dla wszystkich.
W stroju czy bez?
Jest to chyba najczęściej poruszana kwestia i najpopularniejsza kontrowersja związana z korzystaniem z sauny. Przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z regulaminem danego obiektu – wiele Aqua Parków posiada zapisy które nakazują saunowanie w stroju kąpielowym i jest to w pełni zrozumiane, chociażby z uwagi na dzieci które często swobodnie poruszają się po terenie kompleksu basenowego i nie tylko.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, nazywanych często saunariami. Tutaj zazwyczaj wstęp jest ograniczony i uzależniony od wieku, a w regulamin narzuca korzystanie bez stroju kąpielowego. Nadal powinniśmy używać ręcznika lub specjalnej chusty (hammam) do zasłaniania miejsc intymnych. Właśnie dlatego warto zabrać ze sobą kilka ręczników – jeden do owijania się , drugi do ułożenia w miejscu w którym planujemy siadać i trzeci oczywiście do wytarcia ciała po zakończonym saunowaniu.
Jeśli regulamin obiektu dopuszcza stroje kąpielowe, ale nie są one obowiązkowe, wtedy mimo wszystko polecam owijać gołe ciało ręcznikiem lub chustą. Stroje i kąpielówki wykonane są ze sztucznych tkanin, co w połączeniu z wysoką temperaturą nie najlepiej wpływa na naszą skórę.
Higiena
Zastanawiałem się czy ten akapit nie powinien być pierwszym w tym artykule, ponieważ sprawy związane z higieną w saunie powinniśmy traktować priorytetowo. Właśnie dlatego przed saunowaniem koniecznie trzeba wziąć prysznic i zmyć z siebie nie tylko pot, ale też perfumy, antyperspiranty, kremy, makijaż itp. Przed wejściem do sauny nasze ciało powinno być całkowicie czyste i suche.
O dodatkowym ręczniku, który powinniśmy kłaść w miejsce na którym siadamy pisałem już wcześniej. Teraz chciałbym tylko dodać, że jeśli siadamy na górnym poziomie ławek to nasz ręcznik powinien znaleźć się nie tylko na siedzeniu, ale również pod naszymi stopami. Właściwie powinien nas całkowicie odizolować od drewnianych ławek, które bardzo łatwo chłoną nasz pot – chyba nikt by nie chciał siedzieć na spoconym przez kogoś obcego miejscu.
Bardzo niemile widziane jest rozpychanie się – jeśli w saunie nie ma miejsca to warto poczekać, w końcu seanse nie trwają zbyt długo. Dotykanie kogokolwiek choćby kolanem, w warunkach w których wszyscy są mocno spoceni jest bardzo niekomfortowe i niehigieniczne, dlatego powinniśmy za wszelką cenę tego unikać.
Niestety często zdarza się że osoby korzystające z sauny „otrzepują” pot który się na nich zebrał. Takie zachowanie wykracza poza jakiekolwiek dopuszczalne granice.
Po wyjściu z sauny, jeśli tylko nabierzemy ochoty na skorzystanie z basenu z zimną wodą powinniśmy najpierw skorzystać z prysznica przy pomocy którego spłuczemy pot.
Kultura
Korzystając z sauny nie zapominajmy po prostu o zwykłej kulturze osobistej i uprzejmości. Kiedy wchodzimy warto się przywitać zwykłym „dzień dobry”, a po zakończonym seansie „podziękować” za towarzystwo. Saunarium jest miejscem odpoczynku i relaksu, dlatego unikajmy głośnych rozmów – chyba, że akurat przebywamy wyłącznie w towarzystwie znajomych i w saunie nie ma nikogo obcego. Jeśli już musimy coś powiedzieć, mówmy szeptem.
Jeśli mamy zamiar zmienić miejsce, polać kamienie wodą, dodać olejku zapachowego lub odwrócić klepsydrę odmierzającą czas zawsze powinniśmy zapytać pozostałe osoby o zgodę.
Bardzo niekulturalnym będzie „gapienie się” na inne osoby, a jakiekolwiek głośne komentowanie wyglądu innych osób jest wręcz niedopuszczalne, nawet jeśli miałby to być komplement. Zachowajmy więc dla siebie wszelkiego rodzaju uwagi.
Seanse z saunamistrzami
Saunamistrzowie (spotkałem się też określeniem saunamajster) to osoby z ogromną wiedzą i doświadczeniem dotyczącym saunowania, które są zatrudniane w celu organizowania specjalnych seansów (ceremonii) w trakcie których korzystają z przygotowanych kompozycji zapachowych, przy pomocy wody i wachlarzy regulują temperaturę i cyrkulację powietrza w saunie, a wszystkiemu najczęściej towarzyszy dobrana odpowiednio muzyka relaksująca. Jeśli zdarzy nam się znaleźć na tego typu seansie powinniśmy w jego trakcie bezwzględnie słuchać poleceń saunamistrza, aby nie zakłócać jego pracy.
Jak widać zasady pobytu w saunie nie są szczególnie wyszukane ani skomplikowane i opierają się głównie na podstawowych zasadach higieny i kultury osobistej. Sauna to miejsce relaksu i wypoczynku, a w obecnych czasach dla wielu osób jest to jedyny sposób na zapewnienie sobie spokoju bez telefonu komórkowego, Internetu i innych mediów. Dlatego powinniśmy dbać o to, aby nie stać się osobą która zakłóca innym pobyt w saunie.