Jak się zabrać za odchudzanie?
W Internecie znajdziemy wiele różnych publikacji dotyczących specyficznych metod odchudzania i sposobu odżywiania nakierowanego na utratę tak zwanych zbędnych kilogramów. W tym tekście nie chciałbym skupiać się na jakiejś konkretnej diecie czy treningu, a w kilku zdaniach przedstawić ogólne zasady którymi powinniśmy się kierować rozpoczynając naszą przygodę z kształtowaniem sylwetki. Poniższe wskazówki są na tyle uniwersalne, że skorzystają z nich zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Zdrowie i samopoczucie
Musimy mieć świadomość, że organizm chory lub przemęczony to organizm który nie funkcjonuje właściwie. W taki przypadku odchudzanie może być mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. Właśnie z tego powodu nasze starania o wymarzoną sylwetkę powinniśmy zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, któremu powiemy o naszych planach i poprosimy o przeprowadzenie podstawowych badań typu morfologia, badanie moczu czy ciśnienia (chociaż to powinniśmy kontrolować na bieżąco we własnym zakresie).
Warto również zadbać o higienę życia, przez co rozumiem chociażby dobre wysypianie się, unikanie sytuacji stresowych czy ograniczenie telewizji oraz mediów społecznościowych, które często dostarczają nam negatywnych informacji, co nawet nieświadomie wpływa na nasze samopoczucie.
Nawyki żywieniowe
Najlepszym sposobem na utratę nadmiaru kilogramów jest zastosowanie właściwej diety i niekoniecznie musi to być stosowanie restrykcyjnego jadłospisu w którym musimy ważyć wszystko co jemy i obliczać spożyte kalorie. Zdecydowanie lepsza (szczególnie dla naszej psychiki, a co za tym idzie motywacji) będzie powolna zmiana nawyków. Przykładowo: w pierwszym tygodniu odchudzania zrezygnujmy ze słodyczy i przekąsek typu chipsy, w następnym tygodniu wyrzućmy dodatkowo z diety słodzone napoje, w kolejnych tygodniach eliminujmy fast foody czy inne niezdrowe posiłki, jak chociażby potrawy smażone na głębokim tłuszczu. Taka zmiana diety metodą powolnych kroków będzie na pewno łatwiejsza i nie będzie powodowała frustracji jak mogłoby się to zdarzyć w przypadku całkowitej zmiany jadłospisu z dnia na dzień.
Dodatkowo możemy starać się zastąpić wyeliminowane produkty zdrowszymi odpowiednikami. Zamiast słodzonych napojów pijmy owocowe herbaty, które odpowiednio schłodzone również smakują wyśmienicie. Jedzmy owoce zamiast słodyczy i przekąsek. Zamiast kebaba na mieście możesz zjeść pyszną dietetyczną tortillę zrobioną w domu. Pomysłów jest mnóstwo i ogranicza nas właściwie tylko nasza kreatywność.
Aktywność fizyczna
Może niektórzy będą zaskoczeni, ale ćwiczenia fizyczne wcale nie są potrzebne aby skutecznie się odchudzać. Zdecydowanie ważniejszy jest sposób odżywiania się. Bez wątpienia jednak jakakolwiek forma treningu nie tylko przyspieszy sam proces, ale również sprawi, że nasze ciało będzie prezentowało się lepiej – będzie bardziej jędrne i proporcjonalniej ukształtowane.
Którą formę aktywności wybierzemy ma drugorzędne znaczenie – może to być trening siłowy, grupowe zajęcia fitness czy sztuk walki, bieganie, przejażdżki na rowerze czy rolkach, długie spacery lub chodzenie po górach albo pływanie. Dobrze jeśli to co robimy sprawia nam przyjemność. Tylko w takim przypadku będziemy mogli się skutecznie motywować do treningu i czerpać z niego przyjemność.
Niezwykle ważne jest aby dostosować rodzaj treningu i jego intensywność do możliwości naszego ciała. Jeśli w ostatnim czasie nasza aktywność była na bardzo niskim poziomie, wtedy lepiej zacząć od długich spacerów niż od razu rzucać się na bieg na 10km. Musimy także wziąć pod uwagę przebyte kontuzje. Warto korzystać z pomocy dobrego trenera personalnego, nawet jeśli miałaby to być tylko jedna konsultacja na początku naszej przygody.
Wspomagaj swój organizm
Zmiana nawyków żywieniowych i zwiększona aktywność fizyczna mogą sprawić że nasz organizm będzie potrzebował pewnego niewielkiego wsparcia. Nie mam tutaj na myśli specyfików nakierowanych typowo na spalanie tłuszczu, a raczej podstawowe suplementy takie jak magnez, witamina D3, witamina C czy Omega 3. W ustaleniu braków suplementacjach na pewno pomocne będą odpowiednie badania krwi i konsultacja z lekarzem lub dobrym dietetykiem.
Te kilka wskazówek zawartych w powyższych zdaniach powinny pomóc rozpocząć przygodę z kształtowaniem sylwetki bez stresu i niepotrzebnych rozczarowań. Nawet jeśli zdecydujesz się korzystać z jakiejś bardzo specyficznej diety lub konkretnego rodzaju treningu, to warto weryfikować jego założenia z ogólnymi i powszechnie znanymi zasadami. Stosowanie rewolucyjnych i przełomowych metod już na samym początku przeważnie kończy się szybkim porzuceniem postanowień i piszę to z własnego doświadczenia. Zdecydowanie lepsza, szczególnie dla naszego samopoczucia jest metoda drobnych kroków i wprowadzania stopniowych zmian w sposobie odżywiania się i stylu życia.
Uwaga: Przed wprowadzaniem jakichkolwiek radykalnych zmian w sposobie życia, odżywiania czy suplementacji zawsze powinniśmy skonsultować to z naszym lekarzem rodzinnym.
Ponadto decydując się na jakąkolwiek dietę lub rodzaj aktywności fizycznej bierzmy pod uwagę takie czynniki jak: nasze uczulenia pokarmowe, przebyte kontuzje, tolerancję na produkty spożywcze itp.