Jak dbać o lakier samochodowy?
Niezależnie od tego czy niedawno odebrałeś nowy samochód prosto z salonu, czy Twój pojazd ma już parę lat, chyba każdy kierowca życzyłby sobie, żeby jak najdłużej utrzymać go w doskonałym stanie technicznym i wizualnym. O ile w kwestiach mechanicznych zazwyczaj będziemy musieli korzystać z pomocy dobrego warsztatu samochodowego, o tyle w sprawach związanych z kondycją lakieru i karoserii o wiele rzeczy możemy zadbać we własnym zakresie. Poniżej opiszę pokrótce kilka metod i patentów, które na pewno pozwolą dłużej zachować atrakcyjny wygląd samochodu.
Regularne i właściwe mycie
Podstawą jest regularne mycie samochodu i od razu na wstępie zaznaczę, że odradzam wszelkiego rodzaju automatyczne myjnie samochodowe – jeszcze nie udało mi się znaleźć takiej, która nie powodowałaby drobnych zarysowań lakieru, zwłaszcza na miękkich powłokach jakimi charakteryzuje się na przykład wiele azjatyckich marek samochodów. Do szybkiego umycia samochodu zdecydowanie lepsze będą samoobsługowe ręczne myjnie, które znajdziemy już chyba w większości miast i miasteczek w Polsce, jednak powinniśmy zrezygnować z używania szczotek do szorowania lakieru, które znajdują się w tego typu miejscach – przeważnie są zabrudzone piaskiem lub drobnymi kamienia lub innymi elementami które mogą uszkadzać lakier.
Jeśli tylko uda nam się wygospodarować odpowiednią ilość wolnego czasu, to zawsze najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjne mycie ręczne, najlepiej przy użyciu specjalnych rękawic i tak zwaną metodą na dwa wiadra. Polega ona na tym, że do jednego wiadra wlewamy wodę ze specjalnym szamponem samochodowym, a drugie wiadro również napełniamy wodą, ale wykorzystujemy je wyłącznie do płukania gąbki. W ten sposób mamy dwa wiadra – jedno z czystą, drugie z brudną wodą. Wracając na chwilę do kwestii kosmetyków samochodowych – zawsze stosujmy te specjalnie przeznaczenie do lakieru samochodowego.
Regularne mycie samochodu pozwala na bieżąco spłukiwać ptasie odchody, sól i inną chemię drogową stosowną przez służby miejskie zwłaszcza zimą i wiele innych substancji osadzających się na lakierze podczas codziennego użytkowania i mających zły wpływ na jego kondycję.
Woskowanie
Pod dokładnym umyciu samochodu warto nałożyć warstwę wosku samochodowego, który nie tylko chroni lakier, ale również sprawia, że łatwiej zmyć brud przy kolejnym myciu. Kiedy mamy mniej czasu możemy zastosować wosk samochodowy w płynie, którego aplikacja zajmuje dosłownie chwilę, a robimy to przy wykorzystaniu czystej i miękkiej szmatki, najlepiej z mikrofibry.
Przynajmniej dwa razy w roku korzystnie jest nałożyć na lakier twardy wosk samochodowy. Jest on zdecydowanie bardziej trwały i zapewnia dużo lepszą ochronę. Zazwyczaj znajduje się w puszkach przypominających pastę do butów lub krem. Ma twardą konsystencję, nakłada się go gąbkowym aplikatorem i rozciera szmatką z mikrofibry.
Szczerzej tematem dokładnego mycia i zabezpieczania lakieru samochodowego zajmę się w przyszłości, w innym artykule dotyczącym tak zwanego auto detailingu.
Listwy i nakładki ochronne
Nawet najlepszy wosk, czy inna powłoka znajdująca się na lakierze nie ochroni naszej karoserii przed mechanicznymi uszkodzeniami, które powstają podczas codziennego użytkowania. Zatłoczone parkingi w centrach miast lub przy galeriach handlowych sprzyjają sytuacjom, które mogą powodować poważniejsze uszkodzenia. Właśnie dlatego na rynku powszechnie dostępne są różnego rodzaju listwy i nakładki ochronne na samochód. Wykonane są w bardzo estetyczny sposób z dobrej jakości materiałów, więc nie musimy obawiać się, że oszpecą nasz pojazd.
W pierwszej kolejności warto rozważyć montaż listew bocznych na drzwi samochodowe – zapobiegają one bardzo częstym uszkodzeniom powstającym w momencie gdy ktoś w parkującym obok nas samochodzie zbyt szeroko otworzy drzwi i uderzy nimi w naszą karoserię. Innymi wartymi uwagi elementami są nakładki na progi samochodowe, listwy na rant klapy bagażnika i różnego rodzaju nakładki na zderzak.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że wszystkie te elementy bez większych problemów zamontujemy samodzielnie, jeśli tylko posiadamy choć najmniejsze umiejętności techniczne, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków po prostu przykleja się je do wcześniej umytej i odtłuszczonej karoserii.
Powyżej opisałem zaledwie kilka, ale chyba najprostszych i zarazem najbardziej efektywnych sposobów na uniknięcie drobnych uszkodzeń lakieru. Warto zwracać na ten temat uwagę, ponieważ najdrobniejsze, nawet ledwo zauważalne uszkodzenie może z biegiem czasu zamienić się w poważne ognisko korozji, które będzie wymagało interwencji blacharza i lakiernika oraz pociągało za sobą spore koszty. Sprzyja temu nasz klimat, gdzie chociażby zimą drogowcy wysypują na drogi masę soli, która to sprzyja szybkiego rozwojowi rdzy.