Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie?

Decyzja o tym czy zdecydujemy się na zakup domu czy mieszkania bardzo często jest decyzją którą podejmujemy tylko raz w życiu. Związana jest z ogromnymi kosztami i z pewnością nie należy do łatwych. Dylemat ten dotyczy nie tylko osób młodych, ale czasami również nieco starsi staja przed koniecznością wyboru. Warto więc bardzo uważnie i wielokrotnie rozważyć różne aspekty związane z mieszkaniem w domu, jak i w bloku, ponieważ może się okazać że nie będziemy w stanie szybko zmienić naszego wyboru.

Na wstępie warto zaznaczyć, że w tym artykule pisząc o domu mam na myśli własny, ogrodzony dom z dużą działką, a nie zabudowę szeregową na strzeżonym osiedlu domków jednorodzinnych. Tego typu domy mają nieco inne cechy i być może ich temat postaram się poruszyć w przyszłości, w innych tekstach. Ponadto przy rozważaniach będę brał pod uwagę budynki i podobnym standardzie, ponieważ według mojej opinii nie można sprawiedliwe porównywać na przykład nowego mieszkania z 20-letnim domem.

Koszt zakupu i koszt utrzymania

Przeliczając cenę nieruchomości na metr kwadratowy praktycznie zawsze dom będzie prezentował się zdecydowanie bardziej korzystnie. Różnica w wartości może być nawet kilkukrotna i nie spotkałem się w ostaniach latach z sytuacją, aby metr kwadratowy mieszkania był tańszy od metra kwadratowego domu (pamiętajmy, że opisujemy budynki o podobnym standardzie).

Sytuacja zaczyna wyglądać jednak nieco inaczej kiedy weźmiemy pod uwagę koszty utrzymania. Choć znam osoby, które próbują przekonywać o tym, że koszt utrzymania domu jest niższy, tak naprawdę nie potrafię znaleźć żadnych argumentów za tym przemawiających. O ile w zupełnie nowym domu faktycznie może początkowo wydawać się, że koszty są niewielkie, o tyle z biegiem czasu zaczną pojawiać się wydatki związane z chociażby naprawą lub renowacją dachu czy ogrodzenia, wymianą kostki brukowej na podjeździe i wiele innych. Nie mam tutaj na myśli niespodziewanych usterek, a jedynie zwyczajne, eksploatacyjne wydatki wynikające po prostu ze zużycia materiału. Pamiętajmy też, że posiadanie domu związane jest z koniecznością utrzymywania w odpowiednim stanie także działki na której się znajduje. Koszty narzędzi ogrodniczych, takich jak kosiarka, nożyce do żywopłotu, urządzenia do nawadniania – wszystko to oznacza dl nas kolejne wydatki. Zazwyczaj dom będzie też droższy w ogrzewaniu w okresie zimowym.

Wygoda

Pod względem dostępnej przestrzeni, możliwości jej swobodnej adaptacji czy wygospodarowania miejsca do relaksu bezkonkurencyjny jest dom, najlepiej z dużym ogrodem. Jeśli weźmiemy pod uwagę ciszę i spokój, również bezdyskusyjnie dom jest zwycięzca konfrontacji.

Natomiast w kwestii innych wygód na pewno mieszkanie nie jest na całkowicie straconej pozycji. Znalezienie domu z dużym ogrodem i w bardzo bliskiej odległości od centrum miasta jest trudne, by nie powiedzieć, że często wręcz niemożliwe. Tak więc w zakresie dostępu do komunikacji miejskiej, różnego rodzaju placówek handlowych i rozrywkowych, czy też punktów usługowych w zdecydowanej większości przypadków będzie atutem mieszkania. Dla rodzin z dziećmi mieszkanie w domu często związane jest z koniecznością posiadania przynajmniej dwóch samochodów, ponieważ załatwianie różnych spraw, czy nawet zrobienie większych zakupów wymaga nieco dłuższej podróży, co też nierzadko oznacza stanie w korkach.

Mieszkanie czy dom?
źródło zdjęć: pexels.com

Obowiązki

Często można usłyszeć stwierdzenie, że „przy domu zawsze jest coś do zrobienia” i jest w tym zdaniu sporo racji. Koszenie, odśnieżanie, grabienie liści, wystawianie kubłów na śmieci – to tylko część obowiązków z którymi związane jest mieszkanie w domu. Oczywiście istnieje spora grupa osób, dla których różnego rodzaju przydomowe obowiązki należą do kategorii tych przyjemnych i relaksujących, ale na pewno trzeba o nich wiedzieć podejmując decyzją o zakupie domu lub mieszkania.

Dzieci

Jeśli mamy, bądź też planujemy mieć dzieci na pewno powinniśmy to uwzględnić podejmując naszą decyzję. Z pewnością dom z ogrodem będzie zdecydowanie bardziej przyjaznym środowiskiem do wychowywania dzieci i wygospodarowania dla nich dużej ilości przestrzeni na zabawę. Wybierając jednak konkretną nieruchomość warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo, aby przypadkiem nie okazało się, że w pobliżu nie ma żadnych rówieśników z którymi nasze pociechy mogłyby spędzać czas. W przypadku mieszkania w bloku taka sytuacja zdarza się rzadziej, ale również może mieć miejsce.

Bezpieczeństwo

Wiele osób posiadających dom zwraca uwagę, że jakikolwiek dłuższy wyjazd prawie zawsze związany jest z dodatkowym stresem wynikającym z obawy o bezpieczeństwo nieruchomości. Mam tutaj na myśli nie tylko włamanie, ale również wszelkiego rodzaju usterki, jak na przykład pęknięcie rury czy zalanie. W bloku zawsze mamy obok siebie sąsiadów, którzy zazwyczaj zwrócą uwagę jeśli z naszym mieszkaniem będzie działo się coś niepokojącego.

Obecnie dzięki różnym rozwiązaniom technicznym (Smart Home) możemy pozbyć się tego kłopotu instalując odpowiednie urządzenia typu kamery, czujniki i inne podobne. Pozwolą one skutecznie kontrolować stan domu nawet z drugiego końca świata. Związane jest to jednak z dodatkowymi kosztami.

Dom na próbę?

Decyzja o tym czy zdecydujemy się na zakup domu lub mieszkania często będzie miała wpływ na to jak będzie wyglądało nasze życie w najbliższych latach, a w niektórych przypadkach może to być wręcz decyzja podejmowana raz na całe życie. Właśnie dlatego warto rozważyć „wypróbowanie” każdej z opcji. Jeśli tylko jesteśmy w stanie udźwignąć to finansowo, możemy sobie pozwolić na wynajęcie domu na okres na przykład trzech miesięcy, a następnie wynająć na kolejne trzy miesiące mieszkanie i po takim doświadczeniu na pewno łatwiej będzie nam podjąć decyzję o tym który rodzaj nieruchomości bardziej nam odpowiada.

Decydując się na dom czy mieszkanie „na próbę” trzeba jednak cały czas pamiętać o tym, że przez tak krótki czas na pewno nie uda nam się doświadczyć wszystkich aspektów jakie niesie za sobą mieszanie w konkretnej nieruchomości. Ponadto warto mieć świadomość, że kiedy występujemy w roli najemcy część obowiązków nadal realizuje za nas właściciel (chociażby usuwanie poważniejszych usterek). Nie jest to więc rozwiązanie idealne, ale na pewno bardzo pomocne.

Starając się odpowiedzieć na pytanie: dom czy mieszkanie – tak naprawdę nie będziemy w stanie udzielić jasnej i jednoznacznej odpowiedzi. Jest to sprawa na tyle indywidualna, zależna od osobisty preferencji i upodobań, że każdy powinien podjąć tę decyzję samodzielnie, po naprawdę długim i starannym namyśle. Mam jednak nadzieję, że powyższy tekst chociaż odrobinę ułatwił sprawę.

Podobne artykuły

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę