Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie?

Decyzja o tym czy zdecydujemy się na zakup domu czy mieszkania bardzo często jest decyzją którą podejmujemy tylko raz w życiu. Związana jest z ogromnymi kosztami i z pewnością nie należy do łatwych. Dylemat ten dotyczy nie tylko osób młodych, ale czasami również nieco starsi staja przed koniecznością wyboru. Warto więc bardzo uważnie i wielokrotnie rozważyć różne aspekty związane z mieszkaniem w domu, jak i w bloku, ponieważ może się okazać że nie będziemy w stanie szybko zmienić naszego wyboru.

Na wstępie warto zaznaczyć, że w tym artykule pisząc o domu mam na myśli własny, ogrodzony dom z dużą działką, a nie zabudowę szeregową na strzeżonym osiedlu domków jednorodzinnych. Tego typu domy mają nieco inne cechy i być może ich temat postaram się poruszyć w przyszłości, w innych tekstach. Ponadto przy rozważaniach będę brał pod uwagę budynki i podobnym standardzie, ponieważ według mojej opinii nie można sprawiedliwe porównywać na przykład nowego mieszkania z 20-letnim domem.

Koszt zakupu i koszt utrzymania

Przeliczając cenę nieruchomości na metr kwadratowy praktycznie zawsze dom będzie prezentował się zdecydowanie bardziej korzystnie. Różnica w wartości może być nawet kilkukrotna i nie spotkałem się w ostaniach latach z sytuacją, aby metr kwadratowy mieszkania był tańszy od metra kwadratowego domu (pamiętajmy, że opisujemy budynki o podobnym standardzie).

Sytuacja zaczyna wyglądać jednak nieco inaczej kiedy weźmiemy pod uwagę koszty utrzymania. Choć znam osoby, które próbują przekonywać o tym, że koszt utrzymania domu jest niższy, tak naprawdę nie potrafię znaleźć żadnych argumentów za tym przemawiających. O ile w zupełnie nowym domu faktycznie może początkowo wydawać się, że koszty są niewielkie, o tyle z biegiem czasu zaczną pojawiać się wydatki związane z chociażby naprawą lub renowacją dachu czy ogrodzenia, wymianą kostki brukowej na podjeździe i wiele innych. Nie mam tutaj na myśli niespodziewanych usterek, a jedynie zwyczajne, eksploatacyjne wydatki wynikające po prostu ze zużycia materiału. Pamiętajmy też, że posiadanie domu związane jest z koniecznością utrzymywania w odpowiednim stanie także działki na której się znajduje. Koszty narzędzi ogrodniczych, takich jak kosiarka, nożyce do żywopłotu, urządzenia do nawadniania – wszystko to oznacza dl nas kolejne wydatki. Zazwyczaj dom będzie też droższy w ogrzewaniu w okresie zimowym.

Wygoda

Pod względem dostępnej przestrzeni, możliwości jej swobodnej adaptacji czy wygospodarowania miejsca do relaksu bezkonkurencyjny jest dom, najlepiej z dużym ogrodem. Jeśli weźmiemy pod uwagę ciszę i spokój, również bezdyskusyjnie dom jest zwycięzca konfrontacji.

Natomiast w kwestii innych wygód na pewno mieszkanie nie jest na całkowicie straconej pozycji. Znalezienie domu z dużym ogrodem i w bardzo bliskiej odległości od centrum miasta jest trudne, by nie powiedzieć, że często wręcz niemożliwe. Tak więc w zakresie dostępu do komunikacji miejskiej, różnego rodzaju placówek handlowych i rozrywkowych, czy też punktów usługowych w zdecydowanej większości przypadków będzie atutem mieszkania. Dla rodzin z dziećmi mieszkanie w domu często związane jest z koniecznością posiadania przynajmniej dwóch samochodów, ponieważ załatwianie różnych spraw, czy nawet zrobienie większych zakupów wymaga nieco dłuższej podróży, co też nierzadko oznacza stanie w korkach.

Mieszkanie czy dom?
źródło zdjęć: pexels.com

Obowiązki

Często można usłyszeć stwierdzenie, że „przy domu zawsze jest coś do zrobienia” i jest w tym zdaniu sporo racji. Koszenie, odśnieżanie, grabienie liści, wystawianie kubłów na śmieci – to tylko część obowiązków z którymi związane jest mieszkanie w domu. Oczywiście istnieje spora grupa osób, dla których różnego rodzaju przydomowe obowiązki należą do kategorii tych przyjemnych i relaksujących, ale na pewno trzeba o nich wiedzieć podejmując decyzją o zakupie domu lub mieszkania.

Dzieci

Jeśli mamy, bądź też planujemy mieć dzieci na pewno powinniśmy to uwzględnić podejmując naszą decyzję. Z pewnością dom z ogrodem będzie zdecydowanie bardziej przyjaznym środowiskiem do wychowywania dzieci i wygospodarowania dla nich dużej ilości przestrzeni na zabawę. Wybierając jednak konkretną nieruchomość warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo, aby przypadkiem nie okazało się, że w pobliżu nie ma żadnych rówieśników z którymi nasze pociechy mogłyby spędzać czas. W przypadku mieszkania w bloku taka sytuacja zdarza się rzadziej, ale również może mieć miejsce.

Bezpieczeństwo

Wiele osób posiadających dom zwraca uwagę, że jakikolwiek dłuższy wyjazd prawie zawsze związany jest z dodatkowym stresem wynikającym z obawy o bezpieczeństwo nieruchomości. Mam tutaj na myśli nie tylko włamanie, ale również wszelkiego rodzaju usterki, jak na przykład pęknięcie rury czy zalanie. W bloku zawsze mamy obok siebie sąsiadów, którzy zazwyczaj zwrócą uwagę jeśli z naszym mieszkaniem będzie działo się coś niepokojącego.

Obecnie dzięki różnym rozwiązaniom technicznym (Smart Home) możemy pozbyć się tego kłopotu instalując odpowiednie urządzenia typu kamery, czujniki i inne podobne. Pozwolą one skutecznie kontrolować stan domu nawet z drugiego końca świata. Związane jest to jednak z dodatkowymi kosztami.

Dom na próbę?

Decyzja o tym czy zdecydujemy się na zakup domu lub mieszkania często będzie miała wpływ na to jak będzie wyglądało nasze życie w najbliższych latach, a w niektórych przypadkach może to być wręcz decyzja podejmowana raz na całe życie. Właśnie dlatego warto rozważyć „wypróbowanie” każdej z opcji. Jeśli tylko jesteśmy w stanie udźwignąć to finansowo, możemy sobie pozwolić na wynajęcie domu na okres na przykład trzech miesięcy, a następnie wynająć na kolejne trzy miesiące mieszkanie i po takim doświadczeniu na pewno łatwiej będzie nam podjąć decyzję o tym który rodzaj nieruchomości bardziej nam odpowiada.

Decydując się na dom czy mieszkanie „na próbę” trzeba jednak cały czas pamiętać o tym, że przez tak krótki czas na pewno nie uda nam się doświadczyć wszystkich aspektów jakie niesie za sobą mieszanie w konkretnej nieruchomości. Ponadto warto mieć świadomość, że kiedy występujemy w roli najemcy część obowiązków nadal realizuje za nas właściciel (chociażby usuwanie poważniejszych usterek). Nie jest to więc rozwiązanie idealne, ale na pewno bardzo pomocne.

Starając się odpowiedzieć na pytanie: dom czy mieszkanie – tak naprawdę nie będziemy w stanie udzielić jasnej i jednoznacznej odpowiedzi. Jest to sprawa na tyle indywidualna, zależna od osobisty preferencji i upodobań, że każdy powinien podjąć tę decyzję samodzielnie, po naprawdę długim i starannym namyśle. Mam jednak nadzieję, że powyższy tekst chociaż odrobinę ułatwił sprawę.

Podobne artykuły

Warning: Undefined variable $query in /usr/home/pomyslowy/domains/yow.pl/public_html/wp-content/themes/yow/single.php on line 28 Warning: Attempt to read property "post" on null in /usr/home/pomyslowy/domains/yow.pl/public_html/wp-content/themes/yow/single.php on line 28 Warning: Attempt to read property "ID" on null in /usr/home/pomyslowy/domains/yow.pl/public_html/wp-content/themes/yow/single.php on line 28

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę