Tworzenie własnej strony WWW

Co jest potrzebne do uruchomienia własnej strony WWW?

Chcesz założyć bloga dotyczącego na przykład Twojego hobby? Masz firmę którą chcesz reklamować, ale kompletnie brakuje Ci budżetu na zakup usługi wykonania firmowej strony internetowej? Może z jakiegokolwiek inne powodu chcesz uruchomić własną witrynę? Jeśli na którekolwiek w powyższych pytań Twoja odpowiedź była twierdząca, a jednocześnie nie masz pojęcia od czego zacząć, to ten tekst jest dedykowany właśnie dla Ciebie.

Oczywiście możesz skorzystać z różnego rodzaju serwisów które pozwalają (odpłatnie lub nie) założyć własnego bloga czy prostą stronę WWW, jednak w ten sposób nigdy nie będziesz w pełni właścicielem własnej witryny, która ponadto będzie funkcjonowała na zasadach opartych na regulaminie jakiejś obcej firmy. Właśnie dlatego zawsze namawiam do zainwestowania kilkudziesięciu złotych (tak – tyle wystarczy) i uruchomienia wszystkie pod własnym adresem (domeną) i na własnym serwerze (hostingu). Co zatem będzie nam potrzebne?

Domena

Proponuję zacząć od zakupu domeny, czyli potocznie mówiąc adresu naszej strony. Żeby było to jeszcze bardziej zrozumiałe – w przypadku strony na której się aktualnie znajdujesz i czytasz te słowa, domena to „yow.pl”. Wybranie odpowiedniego adresu może zająć nam dłuższą chwilę, nie z uwagi na jakieś trudności techniczne (to akurat jest bardzo proste), lecz z uwagi na fakt, że wiele domen jest już zarejestrowanych (adresy są zajęte) i niejednokrotnie będziemy zmuszeni sięgnąć do pokładów naszej kreatywności, aby wymyślić jakiś oryginalny i wolny adres. Najpopularniejsze w Polsce końcówki domeny to: pl, com.pl, net.pl oraz domeny regionalne typu warszawa.pl, katowice.pl, poznan.pl itd. Mamy też możliwość skorzystania z domen globalnych, czyli com, net, info i wiele innych.

W tym miejscu należy też zaznaczyć, że określenie „zakup domeny” jest określeniem nieco umownym. Bardziej jest to forma zakupu możliwości wykorzystywania domeny. Co rok będziemy musieli zapłacić za dalszą możliwość korzystania z adresu – można porównać to do opłacania abonamentu. Rejestracja domeny to zazwyczaj kilka/kilkanaście złotych, natomiast jej przedłużenie to kwota kilkudziesięciu złotych rocznie.

Większość firm zajmujących się rejestracją domen posiada wygodne wyszukiwarki wolnych adresów, które zazwyczaj sprawdzają kilka końcówek jednocześnie, a to znacznie przyspiesza znalezienie wolnej domeny.

Zakładanie własnego bloga
źródło zdjęć: pexels.com

Hosting

Skoro mamy już wybrany adres to powinniśmy się zająć znalezieniem odpowiedniego hostingu (serwera). To nic innego jak „miejsce” w którym umieścimy naszą stronę internetową, tak aby była dostępna dla wszystkich – na całym świecie i przez całą dobę. Koszt dobrego hostingu dla małych oraz średnich witryn i blogów to wydatek w granicach od 50zł do 100zł rocznie. Wybierając firmę hostingową warto wybrać taką która posiada automatyczny instalator skryptów, co z pewnością ułatwi założenie strony opartej chociażby o WordPress – czyli dość prosty i przyjazny w obsłudze system zarządzania treścią.

O systemach zarządzania treścią i innych sposobach tworzenia stron internetowych stworzę osobny artykuł.

Przy zakupie hostingu warto zwracać też uwagę na to aby posiadał możliwość podpięcia darmowego certyfikatu SSL (Let’s Encrypt).

Po rejestracji domeny i zakupie hostingu będziemy mieli właściwie wszystko co potrzebne nam to uruchomienia własnej strony internetowej. O następnych krokach napiszę w kolejnych materiałach.

Przechodząc powoli do końca tego tekstu chciałbym uczulić na różnego rodzaju promocje, przez które ostatecznie jesteśmy zmuszeni zapłacić więcej. Niestety na rynku istnieją firmy (w tym bardzo znane i mocno reklamujące się w różnych mediach), które dość skutecznie i sprytnie ukrywają różne dodatkowe opłaty lub kruczki w postaci konieczności przedłużenia aktywności domeny za kwotę zdecydowanie wyższą od średniej rynkowej.

Ten artykuł można traktować jako wstęp do dłuższej serii publikacji dotyczących tworzenia stron internetowych, a kierowanych do osób naprawdę początkujących. Właśnie z uwagi na głównych odbiorców którym dedykowane są te materiały, w tekstach niejednokrotnie pojawiają się sformułowania nie do końca fachowe, jednak ułatwiające zrozumienie tematu. Następne wpisy będą publikowane w kategorii „Technologie” na YOW.pl.

Podobne artykuły

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę